W podróży góralskim szlakiem – Szczyrk

Szukając pomysłu na weekendowy wyjazd, warto pomyśleć o Szczyrku. Położenie tego miasta sprawia, że jest on uznawany głównie za ośrodek sportów zimowych. Turyści nieuprawiający narciarstwa raczej tutaj nie zaglądają, a szkoda, bo jest to bardzo ciekawa miejscowość. Najlepiej zaplanować podróż jeszcze przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego. Panuje wtedy większy spokój, nie ma tłumów turystów i dużo łatwiej o nocleg (meteor-turystyka.pl/noclegi,szczyrk,0.html). Widok zalesionych wzgórz zielonych albo takich jesiennych, to naprawdę wspaniała sprawa. Co roku do Szczyrku przyjeżdża prawie milion osób. Większość z nich właśnie w poszukiwaniu dobrego miejsca na zimowe szaleństwa. Wybierając się tutaj latem albo jesienią, możemy w pełni rozkoszować się tą fantastyczną atmosferą podgórskiej miejscowości.

W Szczyrku znajduje się znane sanktuarium maryjne. Jest to uznane przez kościół miejsce objawień Najświętszej Marii Panny. Co roku wiele pielgrzymek podąża w te strony zarówno pieszo jak i autokarami. W pobliżu kościoła bije cudowne źródełko.

Najwyższym szczytem górskim Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne. Z wierzchołka doskonale widać Tatry, Babią Górę i całą okolicę. Wjechać na Skrzyczne można kolejką linową, ale bardziej atrakcyjne jest pokonanie tej drogi pieszo. Podejście nie jest zbyt strome i każdy powinien sobie poradzić. Można też wypożyczyć rower i pokonać trasę na dwóch kółkach. Na stokach Skrzycznego skrywają się tajemnicze jaskinie, do których można wejść. Na szczycie góry znajduje się schronisko PTTK, gdzie można odpocząć i posilić się przed dalszą wędrówką. Podążając dalej, żółtym szlakiem można dojść do Brennej. Po drodze mija się bardzo popularną wśród turystów Przełęcz Karkoszczoka. Poniżej znajduje się schronisko „Chata Wuja Toma”. Mieści się ono w starej góralskiej zagrodzie. Warto się tam zatrzymać na nocleg albo chociaż na krótki odpoczynek.

Zaplecze gastronomiczne Szczyrku jest bardzo dobrze przygotowane na każdego gościa – nawet najbardziej wybrednego. Poza daniami kuchni góralskiej, w menu znajdziemy kuchnię śródziemnomorską i praktycznie wszystko to, na co mamy ochotę. W Szczyrku funkcjonuje Stara Karczma. W budynku krytym strzechą można dobrze zjeść w otoczeniu góralskiego wystroju i z regionalną muzyką w tle. Jest to miejsce, w którym na posiłek zatrzymują się praktycznie wszystkie autokary wycieczkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *