Urokliwy spokój Chłapowa

Chłapowo to kaszubska wieś położona pomiędzy Władysławowem a Jastrzębią Górą. Administracyjnie znajduje się na obszarze województwa pomorskiego, podlega pod powiat pucki oraz Gminę Władysławowo, która niegdyś skupiała większość wsi w obrębie miasta Władysławowo. „Odcięcie się” od miasta to dość świeża sprawa, można wiele zastanawiać się nad sensem takiego „manewru”. Władysławowo jest topowym kurortem, obleganym przez turystów podczas każdego sezonu wakacyjnego. Chłapowo natomiast jest oazą ciszy i spokoju, co stanowi niezwykłą alternatywę dla miłośników wybrzeża klifowego i dostępu do nietkniętej przez ludzką rękę przyrody. 

Pewne jest, że obszar współczesnego Chłapowa był zamieszkiwany przez ludzi od epoki neolitu, czyli na kilka tysięcy lat przed naszą erą. Można mówić, że był stale zamieszkiwany do I wieku przed naszą erą. Wykopaliska archeologiczne zostały wzbogacone o biżuterię wykonaną z bursztynu, naczynia gliniane, paciorki i groby skrzynkowe. Obecnie wykopaliska nie są prowadzone, chociaż dziwne wydaje się to, że archeologia na tym obszarze nie korzysta z technologicznego postępu; być może w Chłapowie znajduje się prehistoryczny skarb, który zostanie odkryty przez przypadek przez amatorskich poszukiwaczy skarbów? Wszystko jest możliwe, gdyż Chłapowo znajduje się na cennych złożach, w XIX wieku była tutaj niewielka kopalnia węgla brunatnego, ale nietknięte zostały złoża soli kamiennej i potasowo-magnezowej. Pod względem turystycznym Chłapowo przeżywało największy boom w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to było ubóstwiane przez mieszkańców stolicy, którzy licznie przybywali tutaj na letni wypoczynek do chałup należących do gburów (czyli zamożnych chłopów). Współcześnie Chłapowo jest skarbem dla amatorów kameralnego wypoczynku.

Jak wypoczywać w Chłapowie? Chłapowo będzie rajem dla osób, które nie lubią turystycznego zgiełku i nie oczekują większej rozrywki, charakterystycznej dla dużych kurortów. Przepiękna plaża z klifami w tle oraz Rezerwat Przyrody Dolina Chłapowska zahipnotyzują swym urokiem najbardziej wymagających wczasowiczów. Chłapowo to ekonomiczna wersja wypoczynku nad Morzem Bałtyckim, lokalne zaplecze noclegowe Chłapowa proponuje tańsze rozwiązania niż w sąsiadujących modnych miejscowościach.

Dobrze jest wybierać mniejsze miejscowości na wakacyjny wyjazd, które jednak pozostają w bliskiej odległości od większych miasteczek. Tak samo jak Chłapowo, Rowy są małą cichą miejscowością, która pozostaje w zasięgu większych nadmorskich kurortów, takich jak Ustka, czy Łeba. 

7 thoughts on “Urokliwy spokój Chłapowa

  1. Autorzy mają rację z ideą wakacji w Polsce, kochajmy więc to co nasze i wybierajmy wakacje nad polskim morzem :)

  2. W Chłapowie można się wyciszyć i spokojnie odpocząć od pędu życia – i noclegi w dobrej cenie i brak tłumów :)

  3. Jaki nocleg wybieracie jak jedziecie nad morze: domek letniskowy, namioty, kemping, pensjonat czy może jeszcze coś innego?

  4. Ja w zeszłym roku w Chłapowie wybrałam nocleg w domku i to był strzał w dziesiątkę – maks prywatności, swoboda, blisko plaży :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *