Po relaks do Sromowiec Wyżnych

Jedną z bardziej atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych położonych w polskich Pieninach są Sromowce Wyżne. Dzięki temu, że na działającą tu bazę noclegową w przeważającej większości składają się niewielkie rodzinne pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne, nie ma tu takiego tłoku, jak chociażby w Krościenku (info) czy Szczawnicy. Turysta może zatem spokojnie odpocząć od miejskiego hałasu i zgiełku na łonie otaczającej go ze wszystkich stron natury. W Sromowcach Wyżnych działa kilkadziesiąt obiektów noclegowych, mimo to szczycie sezonu turystycznego może okazać się, że brakuje wolnych kwater dla wszystkich chętnych. Dobrym pomysłem jest więc wcześniejsza rezerwacja noclegu. Można jej dokonać telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Dane kontaktowe do właścicieli pensjonatów można otrzymać w punkcie informacji turystycznej, który znajduje się w Szczawnicy lub w internecie.

Spędzając urlop w Sromowcach Wyżnych (info) warto przynajmniej jeden dzień poświęcić na wycieczkę po Szczawnicy. Jest to bardzo znana miejscowość uzdrowiskowa. Na szczególną uwagę zasługują dawne drewniane zabudowania uzdrowiskowe, niestety większość z nich z biegiem czasu popadła w ruinę i dopiero od kilku lat są systematycznie odbudowywane. W Szczawnicy działa wypożyczalnia rowerów – warto z niej skorzystać i wybrać się na wyjątkowo malowniczą wycieczkę wzdłuż brzegu Dunajca, aż do granicy ze Słowacją.

Odwiedzając Szczawnicę można również przejść się po zabytkowym parku zdrojowym. Pośród niewielkich alejek znajdują się urokliwe rzeźby i niegdyś bardzo często używana muszla koncertowa. W zimie warto wybrać się tu na narty, działa tu wyciąg narciarski na Palenicy. Kolejka krzesełkowa kursuje również latem wywożąc w górę turystów, którzy chcą sobie skrócić wędrówkę. Trasa zjazdowa jest oświetlona i sztucznie dośnieżana w razie potrzeby, dzięki czemu szaleć na białym puchu można również w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Pieniny najczęściej odwiedzane są podczas letnich wakacji szkolnych. W miarę wolnego czasu warto tu jednak przyjechać również jesienią, kiedy to okoliczne lasy mienią się przepięknymi kolorami, a na szlakach nie ma już tak wielu turystów. Dzień wówczas jest jeszcze na tyle długi, że umożliwia spokojne spacery górskimi szlakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *