Najokazalsze szczyty Sudetów

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym jak piękne są polskie góry. Czy te wysokie, skaliste, czy niższe z zalesionymi szczytami, wszystkie posiadają niepowtarzalny urok. Wybierając miejsce na wakacyjny wyjazd, urlop, czy weekendowy wypad na narty warto pomyśleć o przyjeździe w Sudety. Dobrze rozbudowana baza noclegowa Sudetów zapewnia miejsca w komfortowo wyposażonych pokojach. Wolne noclegi można znaleźć nawet bez wcześniejszej rezerwacji. Walory doceniają również turyści niemieccy i Czesi, którzy chętnie u nas wypoczywają.

SZRENICA

Wszystkim narciarzom na pewno dobrze znana jest Szrenica. Na jej szczycie znajduje się schronisko oferujące miejsce na sen i pełne wyżywienie. Z wierzchołka doskonale widać całą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej, a także Góry Izerskie i część Karkonoszy. Poniżej mieści się Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zdecydowanie jest to najnowocześniejszy w tym rejonie ośrodek narciarski z kolejkami linowymi. Trasy zjazdowe są dostosowane do umiejętności nawet tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami.

GÓRY SOWIE

Najstarszym pasmem Sudetów są Góry Sowie. Ich najwyższy szczyt położony jest w województwie dolnośląskim w pobliżu Wałbrzycha. Wielka Sowa od lat stanowi cel wycieczek i jest miejscem, gdzie każdy turysta chętnie się wspina, zwłaszcza, że trasa nie jest trudna i każdy może ją pokonać. Na szczycie znajdują się miejsca piknikowe i wieża widokowa, z której widać całą okolicę. Co ważne, na wierzchołek prowadzi wiele szlaków. Możemy wejść jednym, a zejść w zupełnie innym miejscu. U podnóża góry kiedyś znajdowała się osada zamieszkiwana przez tkaczy. Ze względu na trudne warunki klimatyczne wioska opustoszała, a budynki wykorzystano na schronisko.

GÓRY STOŁOWE

Najczęściej odwiedzanym zakątkiem Sudetów zaraz po Karkonoszach są Góry Stołowe. Wspaniałe walory krajobrazowe i mnóstwo fantastycznych skał robią wielkie wrażenie. Najwyższym szczytem tych gór jest Szczeliniec Wielki. Ciekawy skalny labirynt i doskonały punkt widokowy. Szlak wiedzie głębokimi szczelinami, wspina się na piaskowcowe platformy, mijając po drodze fantazyjne skalne figury wyrzeźbione przez samą naturę. Aby wspiąć się na szczyt trzeba pokonać ponad 600 schodów. W nagrodę na górze czekają wspaniałe widoki i …odpoczynek w górskim schronisku. Na pewno polecamy też wspaniałe Pieniny, w których również zdobywaliśmy szczyty.

7 thoughts on “Najokazalsze szczyty Sudetów

  1. Byłam w Górach Sowich – według mnie to naprawdę dobra opcja dla ludzi lubiących aktywny wypoczynek, ale niezaprawionych w górskich wędrówkach.

  2. Jak się ma już zabookowany nocleg to nudzić się nie można w tych górach, dla każdego coś miłego się znajdzie.

  3. schroniska są owszem, ale to polecam na długie wędrówki, a noclegów w pobliżu samiuśkich gór też nie brakuje ;)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *