Most św. Jana w Kłodzku

Obok wielu atrakcji Kłodzka na szczególną uwagę zasługuje Most św. Jana. To wyjątkowa budowla, która nie posiada wciąż takiej popularności, jak most Karola w Pradze, choć jest od niego prawdopodobnie starsza. Pomijając jednak wiek, trzeba jasno powiedzieć, że most należy do grona najpiękniejszych tego typu budowli na całym Śląsku.

Budowla mająca długość ponad 52 metrów, jest w istocie mostem gotyckim w całości zbudowanym z kamienia. Stanowi ona przeprawę nad rzeką Młynówką przepływającą przez Kłodzko. Stanowi on jednocześnie połączenie Wyspy Piasek i starego miasta w Kłodzku, na którym znajduje się także Góra Forteczna oraz rynek. Most stanowi wyłącznie przeprawę pieszą i jest zupełnie wyłączony z ruchu kołowego. Precyzyjne wskazanie daty zakończenia budowy mostu nie jest znane. Można jednak jasno powiedzieć, że most funkcjonował już w drugiej połowie wieku XIII. Ze źródeł historycznych wynika, że wcześniej na tym miejscu stał most drewniany. Około roku 1390 drewnianą konstrukcję zastąpiono kamienną, do którego zostały dobudowane także bramy – Górną oraz Dolną. W wiekach XVII i XVIII został wielokrotnie przebudowany. Stworzono balustradę oraz nadbudowano filary. Obie bramy zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast na początku dwudziestego stulecia zamontowano lampy. Most został wpisany na listę zabytków już w roku 1949. Stanowi doskonałą atrakcję turystyczną, na której wielu odwiedzających robi sobie zdjęcia pamiątkowe. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że baza noclegowa (noclegi Kłodzko) zawiera w swojej ofercie specjalnie pokoje z widokiem właśnie na most św. Jana.

Niezwykłym elementem mostu św. Jana są przede wszystkim znajdujące się na nim kamienne rzeźby. Przedstawiają one przede wszystkim symbolikę religijną. Można tu zatem podziwiać figury: Trójcy Świętej, Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Nepomucena, Ukrzyżowania, św. Franciszka, Pietę i św. Wacława. Wszystkie posągi, poza pietą, zostały postawione w wieku XVIII. Zostały one ulokowane na balustradach, a ich fundatorami byli najbogatsi mieszkańcy dawnego Kłodzka. Do dziś stanowią nie tylko wotum wdzięczności ale także piękny przykład dawnej kultury całego miasta. Do dziś est porównywany z mostem Karola, który można podziwiać w Pradze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *