Legnica – miejsca warte zobaczenia

Podczas wojen napoleońskich Legnica znajdowała się na szlaku bojowym wojsk ułańskich. W 1807 roku w mieście rezydował Pułk Legii Nadwiślańskiej. Wydarzenie to ma upamiętniać powstała w 1960 roku pamiątkowa tablica. Została ona umieszczona w elewacji jednej z kamieniczek na rynku. Pomysłodawcą i fundatorem tablicy było Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Skwer Orląt Lwowskich powstał pod koniec dziewiętnastego wieku. Plac o kształcie prostokąta wyznaczają ulice Kościuszki, Jana Pawła II, Andersa i Wojska Polskiego. Posadzono na nim drzewa – magnolie i miłorzęby. Park pełni funkcję miejskich terenów rekreacyjnych. W centrum skweru znajduje się pomnik mający upamiętniać dwa tysiące lat chrześcijaństwa oraz 760 rocznicę bitwy z wojskami mongolskimi. Monument o prostopadłościennej podstawie wieńczy potężny krzyż.

Pęknięty Głaz to obelisk znajdujący się na ulicy Muzealnej. Wcześniej w tym miejscu stał czterokondygnacyjny budynek więzienia. Rozebrano go w 1996 roku, a dwa lata później ustawiono monument upamiętniający ofiary bolszewików od roku 1939 do 1956. Pomnik to pęknięty głaz z koronowanym orłem i inskrypcjami, w którego środku umieszczono stalowy krzyż. Pod pomnikiem ustawiane są wiązanki kwiatów i znicze.

Na ulicy Biskupiej znajduje się budynek z numerem 7. Na nim umieszczona jest tablica upamiętniająca Józefa Ignacego Kraszewskiego. Powieść historyczna „Syn Jazdona” porusza tematykę bitwy pod Legnicą. Na pomysł uczczenia pisarza wpadli pracownicy miejskiej biblioteki. Oni również sfinansowali pamiątkową tablicę.

Na Placu Chopina znajduje się pomnik upamiętniający osoby walczące w getcie warszawskim. Pomnik postawili mieszkańcy miasta dwadzieścia lat po powstaniu warszawskim. Co roku, w rocznicę wydarzeń w getcie, odbywają się tu uroczystości i składane są kwiaty.

Wymienione tutaj pomniki to jedynie część wszystkich atrakcji miasta. Na ich zwiedzanie należy przeznaczyć kilka dni. W Legnicy baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i przystosowana do obsługi wzmożonego ruchu przez cały rok. Znajdziemy tu wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów czy pokoi gościnnych. By o tym się przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „Legnica nocleg”, a pojawi się przed naszymi oczami długa lista miejsc, gdzie możemy dla siebie zarezerwować pokoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *