Iwonicz-Zdrój – historia uzdrowiska

Iwonicz-Zdrój to miasto położone w Beskidzie Niskim, w dolinie Iwonickiego Potoku, na wysokości 410 m n.p.m. Leży on we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu, a centrum uzdrowiska otoczone jest bukowo-jodłowym lasem o bogatym podszyciu. Na terenie miasta znajdują się liczne źródła lecznicze, a także odwierty solanek jodobromowych, w tym także wody siarczkowe. Iwonicz-Zdrój to tereny zielone, w tym również godne obejrzenia pomniki przyrody, które wzbogacają atrakcyjność uzdrowiskowej miejscowości. Dodatkowo jest to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, które posiada bogatą historię, którą z pewnością warto poznać.

Wzmianka o istnieniu w miejscowości wód mineralnych pochodzi z 1413 roku, zatem to już wtedy znano cenną wartość uzdrowiskową terenów Iwonicza-Zdroju. Miasto to jako uzdrowisko wzmiankowane było w 1578 roku w książce Cieplice przez Wojciecha Oczkę, nadwornego lekarza Stefana Batorego. W trakcie rozbiorów Polski na tych terenach toczyły się liczne walki. W trakcie wojny było podobnie, a swoją niezależność miejscowość odzyskała podczas akcji "Burza", w wyniku czego Iwonicz-Zdrój został bez strat. W 1973 roku Iwonicz-Zdrój otrzymał prawa miejskie. Wszystkie te wydarzenia uczyniły miasto silniejszym. O właściwościach wód leczniczych Iwonicza-Zdroju wspominają gazety i publikacje już od chwili założenia tego uzdrowiska, dlatego tak ważne jest, aby przyjechać tu i poznać tą uzdrowiskową moc.

Przyjeżdżając tutaj można zobaczyć wiele zabytków, które z pewnością nacieszą nasze oczy. Warto zobaczyć kościół parafialny pw. św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, wzniesiony w 1895 roku czy też dobrze zachowany układ przestrzenny oraz zespół drewnianej zabudowy o wyjątkowej wartości zabytkowej, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Cennymi zabytkami są również liczne pomniki, m.in. Pomnik Wincentego Pola, Obelisk Władysława Bełzy, Pomnik Doktora Wojciecha Oczki, Pomnik Jana Pawła II albo tablicę pamięci ks. dr. Jana Rąba. Innymi cennymi zabytkami są także Dom Zdrojowy, łazienki borowinowe „Pijalnia Wód Mineralnych” czy też łazienki mineralne lub sanatorium „Stare Łazienki”, gdzie można spróbować wód o niesamowitych właściwościach leczniczych.

Warto też odwiedzić jedno z sanatoriów, które znajdują się w Iwoniczu-Zdroju, tj. Sanatorium Uzdrowiskowe "Ziemowit" czy też Sanatorium Biały Orzeł, gdzie można skorzystać z bogatej oferty zabiegów leczniczych. Jeśli ktoś preferuje hotele, to może się zatrzymać w Hotelu Klimat lub w Hotelu Glorietta. Wybór należy do turysty, jednak warto odwiedzić uzdrowisko choć na chwilkę. Warto przyjechać do Iwonicza-Zdroju i zasmakować w zdrowiu. Z pewnością jest to miejscowość uzdrowiskowa godna polecenia. Iwonicz zdrój oferuje doskonałą bazę noclegową (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,iwonicz-zdroj,0.html). Są tu liczne hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne, gdzie można zarezerwować ciekawe noclegi. Każdy z pewnością znajdzie miejsce, które zaspokoi jego wymagania i oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *