Co kryją uroki Krasnobrodu?

Krasnobród [info patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krasnobr%C3%B3d] to malownicze miasteczko, ze stałą liczbą mieszkańców, która nie przekracza czterech tysięcy osób. Miasto jest położone w województwie lubelskim, zdobi je rzeka Wieprz oraz kraina zwana Roztoczem Środkowym. Granice miasta przylegają do Roztoczańskiego Parku Narodowego, co gwarantuje krystaliczne wręcz powietrze. Wspaniałość mikroklimatu odkrył już w XIX wieku doktor Alfred Rose – to on był pionierem leczenia sanatoryjnego w Krasnobrodzie.

Znakomity wiek XIX

W 1884 roku doktor Alfred Rose doprowadził do powstania pierwszego sanatorium anty gruźliczego. Gruźlica, zwana inaczej suchotami, nękała wtedy prawie całą Europę. Z przeprowadzanych obserwacji na ludach żyjących na dzikich obszarach wynikało, że regenerują oni swój organizm i nie zapadają na tę chorobę, dzięki spożywaniu kobylego mleka, a dokładniej ujmując wytworu z tego mleka zwanego kumysem. Mleczne wino ma to do siebie, że działa jak naturalny antybiotyk, a poza tym zawiera w swoim składzie liczne witaminy. Doktor Rose z tego powodu nazwał swoje sanatorium Instytutem Kumysologicznym – trzeba wiedzieć, że kumys stał się ówczesnym hitem i był stosowany z powodzeniem w leczeniu innych schorzeń. Niestety popularność uzdrowiska zabiła marna rzeczywistość w postaci fatalnych dróg dojazdowych lub ich całkowitego braku. Kolejne podejście do leczenia sanatoryjnego nastąpiło w dwudziestoleciu międzywojennym – prezydent Ignacy Mościcki dokonał uroczystego otwarcia pierwszego obiektu. W sumie powstały dwa ośrodki, ale zostały one zniszczone w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945. W 1950 roku powstało sanatorium dla dzieci – do tej pory leczy się tutaj schorzenia reumatyczne. Niestety, ambitne plany z lat 70-tych XX wieku co do budowy sanatorium spełzły na niczym – do tej pory miasto oczekuje na inwestora, który podejmie się odwiertu i wydobywania wód mineralnych i wszelkiego typu leczniczych solanek.

Lokalna baza noclegowa

Wybierając Krasnobród jako miejsce wypoczynku [info patrz: meteor-turystyka.pl/noclegi,krasnobrod,0.html] zyskujemy szansę na wypoczynek nad urokliwym zalewem, który jest największym kąpieliskiem w całym regionie. Bardzo dobra infrastruktura pozwala na aktywny relaks w pięknym miejscu. W Krasnobrodzie można wypoczywać przez cały rok – miasto słynie z organizacji wspaniałych kuligów, a amatorzy sportów zimowych mają do swej dyspozycji wyciąg narciarski, który znajduje się na Górze Chełmowej.

One thought on “Co kryją uroki Krasnobrodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *