Ciechocinek sanatoriami stoi

Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. To miasteczko położone na lewym brzegu Wisły na Kujawach co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy kuracjuszy. Tutejsze zakłady uzdrowiskowe i sanatoria specjalizują się w leczeniu schorzeń reumatycznych, ortopedycznych, chorób układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia. Ponadto kierowani są tu pacjenci z dolegliwościami reumatologicznymi.

Dlaczego położona w Kotlinie Toruńskiej miejscowość stała się jednym z największych uzdrowisk? Występują tu wody chlorkowo-sodowe, bromkowe, żelaziste, borowe i jodkowe, które wykorzystywane są do zabiegów leczniczych. Poza tym panuje tu specyficzny mikroklimat. Aby go utrzymać, powstał tu Obszar Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej. Łagodny nizinny klimat, na który składa się duża ilość dni słonecznych, niewielka ilość opadów i stosunkowo wysoka średnia temperatura roczna z małą wilgotnością, tworzą idealny uzdrowiskowy klimat. Dzięki temu proces aklimatyzacji u pacjentów przebiega o wiele szybciej i jest łagodny. To co jednak stanowi podstawę rozwoju uzdrowiskowej kariery Ciechocinka, to odkryte tu źródła solankowe. Od roku 1841, kiedy to wykonano pierwszy odwiert, rozpoczął się rozwój ciechocińskiego uzdrowiska. Dziś jest 19 ujęć bogatych w chlorek sodu, związki wapnia, magnezu, żelaza czy jodu i bromu wód leczniczych. Wydobywana woda ma temperaturę od 8 do 37°C przy zasoleniu sięgającym od niemal 0,2 % do ponad 6,4%. Solanka jest wykorzystywana do kuracji leczniczych. W szpitalach i sanatoriach stosuje się ją do kąpieli leczniczych, inhalacji oraz irygacji. Leczniczą wodę z Ciechocinka można także kupić. Woda mineralna „Krystynka” jest pobierana z odwiertu nr 19.

Baza noclegowa Ciechocinka () to przede wszystkim obiekty przeznaczane dla kuracjuszy oraz pacjentów sanatoriów i zakładów leczniczych. Jednakże wcale nie trzeba chorować, aby przyjechać do Ciechocinka. Wiele osób w trosce o swoje zdrowie przyjeżdża tu profilaktycznie. Doskonały klimat, wody solankowe i cicha okolica, pełna parków i skwerów to sposób na odpoczynek. Bez trudu można tu znaleźć noclegi. Ciechocinek oferuje wiele hoteli, apartamentów czy prywatnych kwater.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *