Bieszczadzcy artyści

Bieszczady są terenem niezwykle inspirującym. Świadczy o tym choćby liczba artystów, którzy tworzą tutaj najrozmaitsze dzieła sztuki. Wszystko zaczęło się od twórczości Łemków i Bojków, którzy pięknie malowali. Po ich wysiedleniu jednak, po wojnie, ślad o ich twórczości zaginął bezpowrotnie. Bieszczadzką sztukę na nowo zapoczątkowała Zofia Roś, nazywana przez mieszkańców Babcią Rosiową z Bachlawy. Kobieta od urodzenia była niepełnosprawna. Nie potrafiła ani czytać, ani pisać, a jedyną jej umiejętnością była rzeźba. Posługiwała się jedynie nożem, a kawałek drewna w jej rękach stawał się piękną rzeźbą. Potrafiła w krótkim czasie wyczarować drewniane ptaszki, figurki, które w całej swej prostocie były piękne i niepowtarzalne. Niestety, Babcia Rosiowa dawno już nie żyje, artyści jednak wciąż pamiętają o tej niezwykłej kobiecie. Równie dużą popularnością wśród bieszczadzkich artystów cieszył się Jan Głód z Hoczwi. Sławę zyskał dzięki niesamowitym wizjom plastycznym, przedstawiającym ludowy folklor.

Można powiedzieć, że działalność tych dwóch wybitnych postaci rozpoczął prawdziwy renesans bieszczadzkiej sztuki. Ujawniać zaczęły się niesamowite talenty, a inspiracja Bieszczadami stała się jeszcze wyraźniejsza. W 1978 roku nieliczni już niestety twórcy stworzyli Bieszczadzkie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Funkcjonuje ono do dzisiaj, ma nawet swoją galerię w Zagórzu. Kolejną grupą twórców powstałą już całkiem niedawno, bo w roku 2007 jest „Hordowina”. Pierwsza prawdziwa galeria, w której bieszczadzcy twórcy mieli szansę zaprezentować swoje dzieła, powstała w budynku leskiej synagogi. Z inicjatywy Andrzeja Potockiego, który wówczas pełnił zaszczytną rolę dyrektora Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku, zorganizowano tu wystawę artystów amatorów. Wystawy te organizowane są do dzisiaj, a w roku 2010 odbyła się już 33 edycja. Dawniej główną techniką była korzenioplastyka, czyli tworzenie dzieł rzeźbionych z korzenia drzewa. Obecnie spotykamy tutaj różnego rodzaju obrazy, rzeźby czy hafty, a także prace z wielu innych dziedzin. Bieszczadzcy artyści są ludźmi niezwykle otwartymi. Chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, organizują nawet warsztaty artystyczne dla wszystkich chętnych.

Bieszczady jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczarują. Przed przyjazdem w te okolice należy wcześniej zarezerwować noclegi. Można to zrobić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Bieszczady". Na ekranie monitora pojawi się wiele wyników i ofert, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *